Jak na správný vývoj řeči u dětí

Máte doma batole a zatím ještě nedokážete rozluštit jeho jednoslabičná a dvojslabičná slova, které jsou pro vás španělskou vesnicí? Těšíte se na to, až vaše dítě bude pořádně mluvit, abyste mu porozuměli a abyste věděli co chce a aby vám mohlo sdělit svoje potřeby, požadavky a přání.
Některým logopedickým problémům se předejít nejspíše nedá, ale správný vývoj řeči a rozvoj slovní zásoby vašeho dítěte můžete velice snadno podpořit doma, ale i venku na procházkách a na cestách, zkrátka kdekoliv.
chlapeček v knihovně
Čím můžete podpořit vývoj řeči:
–          Vyprávěním příběhů, pohádek, shrnutí uplynulého dne
–          Popisováním věcí v obrázkových knížkách
–          Popisováním věcí v okolí, na procházkách v přírodě, ve městě atd.
–          Čtením knížek s pohádkami a příběhy
batole mezi hračkami
Důležité tedy je na dítě a s dítětem mluvit v různých situacích a v různých prostředích. Dítě začne postupně slova opakovat, skládat věty a souvětí a vývoj jeho řeči se bude postupně zlepšovat. Knížky plné barevných obrázků zaujmou už i ty nejmenší děti a vy můžete odmalička, od útlého věku, po maličkých krůčcích rozvíjet řeč vašeho děťátka. Stačí jen ukazovat obrázky v knížkách, popisovat, co na nich je a až se dítko rozpovídá, tak do popisování obrázků zapojit i jeho. Je to jednoduché a zábavné.
Co naopak vývoj řeči naopak zpomaluje:
–          Moderní technologie (tablet, mobil, počítač)
Čas, který malé děti stráví u svítícího mobilu, tabletu nebo obrazovky počítače, může velice negativně ovlivnit jejich komunikační schopnosti a zbrzdit tak vývoj řeči. Nechávejte si tedy tyto moderní technologie jako poslední možnost pro zkrácení volné chvíle třeba při cestách automobilem, ale v ostatních případech dejte raději přednost obrázkovým knížkám nebo předčítání pohádek. Uděláte tak pro svoje děti a vývoj jejich řeči mnohem víc, než si myslíte.