Ceny zdravotních matrací vás mohou nepříjemně zaskočit. Některé převyšují i částku deseti tisíc korun a může vám připadat, že vydáváte ze své kapsy zbytečné peníze, a že by stačilo matraci pořídit jiným způsobem – a hlavně levněji. Máte pravdu, jisté řešení tu je, nahradíte zdravotní matraci sestavením několika kusů molitanových desek, stačí jen vědět, jak to provést. V zásadě to ale máte vcelku usnadněno tím, že si stačí prohlédnout katalogy zdravotních matrací a podle složení jednotlivých vrstev objednat potřebný molitan. Brzy zjistíte, že matrace se vyrábí z polyuretanu, a že ten je dostupný jako čalounický materiál. Jak tedy začít?
Třeba tím, že si objednáte do spodní části matrace pojený molitan. Vyrábí se z molitanového odpadu a jako podloží bude dostačující. Pojený molitan by mohl mít tloušťku pouhých pět centimetrů. Na pojený molitan položíte již kvalitnější desku, například PUR pěnu T30, anebo Studenou HR pěnu. Tyto materiály volte tak, aby odpovídaly svou tuhostí (tvrdostí) pěny hmotnosti vašeho těla. Jinými slovy, čím vyšší číslo tuhosti, tím větší hmotnost těla. Toto je důležité s ohledem na prohnutí páteře při ležení na lůžku, protože pokud by byla pěna příliš měkká, prohnutí by bylo značné a mohlo by to vést k nepřirozené deformaci páteře.
Obecně je známo, že tuhost 1 a 2 je určena pro děti, tuhost 3 pro lehké dospělé osoby a čtyřka s pětkou pro ty nejtěžší jedince. Tloušťku tohoto molitanu volte již vyšší, například 10 nebo 15 centimetrů. Poslední vrstvou pěny pro tvorbu matrace je Visco pěna. Té se také říká „líná“ nebo „paměťová“ pěna, to proto, že se při doteku líně navrací do původního tvaru, přičemž si dobře pamatuje po dobu několika vteřin otisk vaší dlaně nebo bosého chodidla. Visco pěna je velice měkká a tvárná, příjemná na dotek a omezuje výskyt proleženin. Zajistí dokonalý komfort při ležení i relaxaci.