Zajímají vás automobilové závody?

Automobilové závody mají mnoho podob. Nejpopulárnější je formule 1, ale velké oblibě se těší i závody starších sériových automobilů, rallye a ve Spojených státech také závod Indianapolis – 500mil. V každém typu automobilových soutěží musí auta splnit určité technické parametry, než se mohou postavit na start.
formule 1
Formule 1
Závodní vozy F1 jsou lehké jednomístné vozy zhotovené z ultratvrdých materiálů, jako je uhlíkové vlákno a s podvozkem z jednoho kusu. Stabilitu vozu zajišťují stabilizační křidélka a další prvky. Všechny soutěžní kategorie tzv. formulí vycházejí z pevně daných pravidel designu a konstrukce vozů. Mistrovství světa ve formuli 1 se koná od roku 1950. Vítěz se vyhlašuje na základě bodů získaných v takzvaných Velkých cenách, závodech, které se od března do října jezdí na okruzích po celém světě.
formule 1 fernand alonso
Aby se příslušná závodní stáj mohla zúčastnit mistrovství  F1, musí její auta splňovat následující kritéria:
§  musí vážit nejméně 600 kg a jejich šířka nesmí přesáhnout 1,8 m; délka vozidla omezená není
§  motor musí být čtyřtaktní, o deseti válcích, každý maximálně o pěti ventilech
§  obsah válců nesmí překročit 3 litry
§  motor nesmí být přeplňovaný
§  karoserie nesmí zakrývat žádnou část kol
§  nádrž musí mít podobu jediného gumového vaku
§  vozidlo musí být opatřeno prvky deformační zóny, otestovanými v zátěžových a nárazových zkouškách
§  vozidlo musí být opatřeno alespoň dvěma zpětnými zrcátky a koncovým světlem pro případ špatné viditelnosti během závodu
§  musí být vybaveno černou skříňkou
prapor na závody

Závodní týmy
Při závodě má každá závodní stáj v pohotovosti nejméně 20 mechaniků ve zvláštní zóně,  v prostoru startu a cíle, zvané depo. Úkolem mechaniků je zajistit ideální podmínky jezdci a starat se o optimální výkon auta. Před závodem vůz po všech stránkách připraví a v závodu samém jsou schopni poskytovat okamžitý servis i doplnit palivo. Sehraný tým mechaniků dokáže doplnit palivo a provést výměnu všech kol za 5 – 10 sekund.