Dva tábory filmových diváků

Není překvapením, že dabing upřednostňují starší generace. Jsou doslova odchováni na dabingu. Je pravda, že dříve český dabing patřil mezi nejlepší. Hlasy odpovídaly charakterům postav, věku, pohlaví, hlasu. Jednoho herce daboval tentýž herec. Dabéři nemluvili více postav ve filmu. Dabingy mnohdy překonávaly originál. Například Louis de Funès, který sám prohlásil, že hlas Františka Filipovského se k němu hodí více. Jenže dnes je tomu jinak.

tváře

Dabingové agentury si najmou herce, kteří nadabují několik filmů za sebou. Každou menší roli mluví tentýž herec nebo někdo z hlavních postav. Pokud si studio nemůže dovolit dabéra, prostě ho nahradí. Hlavní myšlenkou je rychle a levně. Jsou však i zahraniční společnosti, kterým opravdu záleží na úspěšnosti jejich filmů v zahraničí. Sami si vybírají dabingové herce a jsou ochotni si připlatit, za kvalitu. Jenže tento dabing většinou uslyšíme jen v kině. Do další distribuce se už peníze nehrnou, a proto se dabují filmy znova a levněji.

Zhoršující se dabing je také jeden z faktorů, proč mladší generace dává přednost titulkům. Další faktory jsou lepšící se znalost cizích jazyků, přístupnost filmů v originálech s titulky. Avšak dívání se na filmy s titulky vnáší do lidí i jakýsi styl snobství. Jsem lepší, protože vím jaký hlas má ten a ten herec. Jsem lepší, protože rozumím hláškám. Já vlastně ani ty titulky nečtu.

Ovšem dabing není jen pro starší generaci. I ti mladší si rádi zajdou do kina na dabing. Jsou to ti, co si jdou do kina odpočinout. Ti, co se chtějí dívat na film a ne číst. Neobtěžovat souseda s dotazy – Co to bylo to poslední slovo? Nestihl jsem to přečíst. Ale pro koho je dabing doopravdy? Pro nejmladší generaci. Ti, co ještě neumějí číst a sotva umí česky.

realita

Takže dabing nebo titulky?
Záleží na situaci a člověku. Chcete si užít originální hlášky, slyšet hlas vašeho hrdiny, zlepšit si cizí jazyk a vytahovat se před ostatními? Zvolte titulky. Chcete si film užít, aniž by vám šly oči šejdrem, protože nestíháte číst titulky a sledovat film? Chcete si zajít do kina s rodinou? Je vám jedno, že váš oblíbený hrdina mluví pokaždé jiným hlasem? Zvolte dabing.