Čaj dala světu náhoda


Opravdu je tomu tak. Čaj dala světu ona sama náhoda. Dokážete si představit, jaké by to bylo, kdyby čaj nikdy neexistoval? Neexistovaly by čajové servisy, čajové lžičky a dokonce ani čajovny. Byla by to rozhodně velká škoda.
čaj ke čtení.jpg

Právě čaj je považován za druhý nejoblíbenější nápoj a to hned po kávě. Není také divu, když je osvěžující a pomáhá zahánět únavu nebo dodávat potřebnou energii. V dnešní době existuje na světě velká spousta lidí, která na čaj rozhodně nedá dopustit.

A jak že vlastně vznikl? V roce 2737 př. n. l. si jednoho dne vařil v konvici vodu známý Shen Nung a omylem mu tam spadlo pár lístků z keře, který byl v blízkosti. Když ochutnal, nezaujala jej jen chuť, ale také aroma. Čaj byl rázem na světě.

Když se nad tím člověk tak zamyslí, asi musel mít císař v přírodu velkou důvěru, protože vůbec neměl strach z toho, že by se mohl otrávit.

Jednu dobu Číňané výrobu čaje tajili a na trh dodávali vždy jen hotový produkt. K nám do Evropy se čaj dostal až někdy kolem roku 1610.

Později se dokonce dostal i do medicíny. Nejen čínské, ale japonské i thajské. Postupem času se zjistilo, že takový zelený čaj například napomáhá při trávení, pomáhá při hojení ran, snižuje horečku apod.

Většina čajů obsahuje spoustu vitamínů a látek, které lidské tělo potřebuje. Jedná se například o vitamín C, díky kterému se snižuje kazivost zubů, pomáhá proti únavě apod. Obsahují například i takový mangan, který pomáhá snižovat cholesterol nebo i měď, zinek či fluor. Všechno jsou to věci, které lidské tělo prostě potřebuje.
čajový obřad.jpg

Možná vás překvapí, že Anglie ze začátku v pití čaje dost zaostávala. Oblíbený se stal až kolem roku 1660 a to díky manželka Karla II.

Na jeho produkci se v dnešní době podílí i země jako je Turecko, Bangladéš apod.

Pokud i vy patříte mezi ty, kteří si dopřejí alespoň šálek čaje denně, pak věřte, že díky tomu budete ještě dlouhou dobu v kondici.