Hledání vhodného řešení pro oba


Po tom, co se potkají dva lidé a zamilují se do sebe, vypadá vše idylicky a dokonale. Ovšem čas a vývoj vztahu sebou nese i určité těžké okamžiky a situace, kdy hrozí vznik velkého konfliktu, kterému se dozajista chce každý vyhnout, protože konflikt přináší nepohodu. A potom přichází na řadu hledání vhodného řešení tak, aby byli spokojeni oba.
mladý pár na pláži


Spor může vzniknout v podstatě z jakéhokoli důvodu, od důvodů nepodstatných, až po důvody vážné, jako je společné bydlení či založení rodiny. Problém však je v tom, že n rozhodování tu jsou dva a ne vždy a ve všem se shodnou. Po tom přicházejí patové situace, jako je tichá domácnost, nebo naopak velká hádka, kdy lítají talíře a ošklivé nadávky, které již nejde vzít zpět a velmi mrzí obě strany.
řešení konfliktu


Proto je nejlepší si v klidu sednout, otevřít si třeba vínečko a něco dobrého k němu a potom začít řešit daný problém. Ale i to má svá pravidla, která se vyplatí dodržet. Můžete si k tomu vzít třeba i tužku a papír a vše si zapisovat. Nejprve předložíme téma, na kterém se potřebujeme dohodnout, postupně řekne každý svůj názor na dané téma, aniž b ho druhý vyrušoval či mu oponoval. Nyní známe názor druhé strany. Na řadě je to nejtěžší, najít takové řešení, se kterým budou oba souhlasit. Proto by měl každý říci, jakou část ze svého přání je ochotný obětovat kompromisu a jakou naopak ne. Tím nám vznikne prostor pro vyjednávání, kdy každý může v klidu říci, z čeho a za jakou cenu je ochotný ustoupit a z čeho naopak ne.


Důležité je při vyjednávání udržovat klid, nenadávat ani nikoho neshazovat a neponižovat. V žádném případě nesmí dojít k postoji, kdy jeden, nebo oba se zaseknou a nejsou ochotni z ničeho ze svých požadavků slevit a hrozí velká hádka. V tom případě raději od řešení problému ustupte, udělejte si hezký večer, nechte si vše v klidu projít hlavou a za nějaký čas se k řešení tématu vraťte. Když existuje z obou stran vůle, je vždy možné se na konec dohodnout tak, aby řešení bylo vhodné pro oba.