Hrábě ze Švédska


Práce na zahradě není žádný med, zvláště, když začíná podzim. Nejenže ze stromů začínají opadávat jablka, hrušky a další plody, ale rovněž se k nim ve velké míře přidává i listí. A pokud nechcete, aby vás sousedi nebo náhodní kolemjdoucí pomlouvali, že nejste schopni ani ochotni dát si do pořádku vlastní zahradu, musíte se ať už chcete nebo ne pustit do práce. Sběr ovoce je ještě poměrně snadnou záležitostí. Už jen proto, že z něj budete mít užitek v podobě dobrého kompotu, koláče nebo kvalitního domácího alkoholu. S listím už to ale taková sláva přeci jen není. To se vám k ničemu nehodí. To je potřeba pouze shrabat na jednu hromadu a zapálit. Motivace to tedy není kdovíjak velká, zvláště když používáte staré hrábě, se kterými shrabovat listí není rozhodně žádná legrace.
urovnávání záhonku


Modernější typ


Největšími potížemi, kterými člověk při shrabování listí trpí, je bolest zad, respektive tvorba mozolů. To jsou běžné následky práce se starými hráběmi, které nejsou příliš ergonomické. Správně by s takovým nástrojem neměli pracovat ani mladí zdraví lidé, natož pak jedinci ve středním či dokonce důchodovém věku. Daleko lepší jsou takzvané švédské hrábě, se kterými se daleko lépe pracuje. Když už pro nic jiného, tak alespoň pro jejich typickou pracovní část, které se nachází na spodku nástroje, si je dobré švédské hrábě pořídit. Dolní část totiž vypadá jako dlaň s rozevřenými prsty, díky čemuž se listí shrabuje mnohem jednodušeji a efektivněji. Navíc některé typy dokonce umožňují šířku prstů si i nastavit. To je výhodné k práci v užších prostorách, kde se s hráběmi normálních rozměrů vejdete jen stěží.
hrábě na listí

S daleko modernějšími švédskými hráběmi se vám bude pracovat o poznání lépe. Díky tomuto šikovnému nástroji dokážete dostat listí na jednu hromadu během pár chvil bez toho, aniž byste si zadělali na potíže se zády.