Nejbohatší firmy na světě

1)Walmart
Walmart je americký obchodní řetězec, který dnes provozuje obchodní domy po celém světě. Kromě domovské USA ho najdeme také v Kanadě, Brazílii, Mexiku, Spojeném království a Japonsku a rozvinutý má také online prodej. Příjmy tohoto obchodního řetězce činí 482,1 bilionu dolarů.

2)State Grid
State Grid je čínská firma, která se zabývá oblastí energetiky a je největší firmou v této oblasti. Firma je ve vlastnictví státu a produkuje energii pro celou Čínu, protože zde má monopol, a také na zámořských trzích. Firma má téměř 2 miliony zaměstnanců, více než miliardu zákazníků a její tržby jsou 329,6 bilionů.

3)China National Petroleum
China National Petroleum je, stejně jako předchozí firma, čínský státní podnik, tato firma se však zaměřuje na produkci ropy a plynu. Obchoduje zejména s Blízkým Východem, ale také s Ruskem nebo Novým Zélandem. Její příjmy činí 299,3 bilionu dolarů.

4)Sinopec Group
Sinopec Group je také čínská ropná a plynárenská společnost, její sídlo je v Pekingu. Tato firma se zabývá průzkumem ropy a zemního plynu, rafinací, výrobou a prodejem petrochemických produktů, chemických hnojiv a dalších výrobků, dále také skladováním a přepravou ropy, zemního plynu, rafinovaných ropných produktů a dalších chemikálií. Její příjmy činí 294,3 bilionu dolarů.

5)Royal Dutch Shell
Shell je mezinárodní britsko-nizozemská společnost, která se zabývá ropou a své pobočky má téměř ve 140 zemích světa. Firma se zabývá zejména těžbou a přepravou ropy. Shell je také významným sponzorem motosportu. Její příjmy jsou 272,1 bilionu dolarů.

6)Exxon Mobil
Exxon Mobil je americká společnost sídlící v Texasu. Jejím hlavním oborem je těžební průmysl – zpracovává a těží ropu a zemní plyn. Tato firma je také známá popíráním globálního oteplování. Její příjmy jsou 246,2 bilionu dolarů.
Volkswagen brouci
7)Volkswagen
Volkswagen je významná automobilka sídlící v Německu. Společnost má závody po celém světě a vyrábí například automobily Golf, Passat, Caddy, Polo a mnoho dalších. Společnost je členem Volkswagen group. Příjmy společnosti činí 236,6 bilinu dolarů.

8)Toyota Motor
Toyota je japonská firma zabývající se výrobou automobilů. Je největším výrobcem automobilů na světě a zabývá se jak výrobou osobních automobilů, tak i nákladních aut, autobusů, motorů či robotů. Ke společnosti také patří automobilky Lexus a Scion. Příjmy Toyty tvoří 236,6 bilionu dolarů.

9)Apple
Apple sídlí v Kalifornii a zabývá se zejména hardwarem a softwarem. Firmu založil Steve Jobs a její logo je známé nakousnuté jablko. Nejznámější produkty společnosti jsou počítače Mac, MP3 přehrávače iPod, telefony iPhone a tablety iPad. Kromě toho také vytváří operační programy a softwarové vybavení. Její příjmy jsou 233,7 bilionu dolarů.
Apple notebook
10)BP
BP je britská energetická společnost, známá také pod dřívějším názvem British Petroleum. Společnost se zaměřuje hlavně na ropné produkty a zemní plyn. V posledních letech také velmi investuje do fotovoltaiky. Příjmy této společnosti činí 226 bilionů dolarů.