Výroba potřebných děr

Kruhový průřez

Otvory mají různý průřez, přičemž nejčastěji se jedná o kruhové. Jestliže do nich ještě potřebujeme dělat drážku, tak můžeme využívat metody protahování. Samozřejmě protahováky můžou mít i jiný tvar než kruhový, takže nám umožňují efektivně vyrábět různé otvory. Když se vrátíme k těm kruhovým, tak je nejsnadnější možností vrtání. Není to nijak náročná operace, protože potřebujeme vhodnou vrtačku s nástrojem a při sériové výrobě také chlazení.

špička vrtáku

Vrtáků je opravdu spousta, a proto si můžeme dovolit vrtat do všemožných materiálu bez zbytečných problémů. Vždy pro daný případ volte vhodný nástroj, protože to bude mít pozitivní vliv na rychlost výroby i finanční stránku. Samozřejmě vrtat nemusíme jenom na vrtačce, protože dále tu máme soustruh, frézu a další stoje. Samozřejmě u každého musíme nastavit správně otáčky, posuv a vše potřebné, abychom dosáhli potřebného výsledku.

Vystružování

I takové obyčejné vrtání šroubovými vrtáky je rychlá možnost, jak dosáhnout kruhové díry určité hloubky a příměru. Má to však nějaké omezení, s kterými musíme počítat. U slepé díry je na jejím dně totiž špička. Dále musíme počítat s tím, že pro běžnou díru, kterou se třeba provleče šroub a utáhne maticí pro spojení součástí nám přesnost postačí, ovšem někdy to nemusí stačit, což se děje běžně. V takovém případě se vyvrtá díra o něco menší a následně se sáhne po dalším nástroji.

CNC vrtání

Takový výstružník stavitelný má přesnost velmi dobrou, a proto je j tomuto účelu skvělý. Dokončovací operace to také není nijak náročná, takže se nemusíme bát ani finančního hlediska. Můžeme si také pořídit celou sadu, kdy máme několik základních normalizovaných velikostí, přičemž vyjde nás to o dost levněji, než kdybychom kupovali každý nástroj zvlášť. Taková sada se v řadě firmách hodí, takže jejím pořízením neprohloupíte, přičemž odvedou dost práce.