Stop opruzeninám

Všude se dočtete, co všechno na opruzeniny našich miminek zabírá, které mastičky a přípravky jsou ty nejlepší, a co stoprocentně zabere hned po prvním namazání. Jenomže každé miminko je jiné, a tak každému zabírá něco jiného. Co jednomu mrňouskovi pomůže, druhému vadí. Jak tedy s opruzeninami bojovat, aby vaše miminka vůbec netrápily?

Proč opruzeniny vznikají?
Opruzeniny u miminek nejčastěji vznikají nedostatečnou hygienou, pocením, reakcí na moč, která kůži narušuje a dráždí, nebo negativní reakcí jemné maminkovské kůže na plenkové kalhotky či na jejich tření s pokožkou. Kůže ale může být podrážděná třeba z alergické reakce na prací prostředek, aviváž, mýdlo, vlhčené ubrousky či plenky samotné. Faktorů je opravdu velmi mnoho, a někdy stačí jen pár hodin, a opruzeniny jsou na světě. Pak už červený zadeček a pálící pupínky trápí nejen miminko, ale starosti dělají i jejich maminkám. Mnohdy totiž nezůstane jen u začervenání, často vznikají puchýřky, které mohou později mokvat a hnisat.

Jak opruzeninám předcházet?
I když miminko žádné opruzeniny nemá, je potřeba ho často přebalovat, a to vždy po každém jídle, a také, když je plenka špinavá. Také se ujistěte, že je plenka čistá, ještě než dáte dítě spát. Než začnete vašeho drobečka přebalovat, sami si nejprve pořádně umyjte ruce. Poté vždy důkladně umyjte pokožku miminka vodou nebo vlhčenými ubrousky a důkladně ji osušte. Když je čas, nechte miminko alespoň chvíli vyvětrat bez plenky. Po uschnutí kůže naneste na zadeček či jiná postižená místa mastičku k tomu určenou. Ta totiž nezamezuje přístupu vzduch k pokožce, která pak může lépe „dýchat“.

Určitě opruzeniny nepodceňujte, a nečekejte, až budou vaše miminko trápit. Dostatečnou hygienu dodržujte hned od prvopočátku. Pokud nebudou zabírat námi uvedené rady, můžete ještě vyzkoušet zklidňující bylinkové odvary z heřmánku nebo měsíčku lékařského, kterými můžete pokožku jemně otírat.